13/07/2024
  1. Anasayfa
  2. Güney Doğu Anadolu Bölgesi
  3. Mardin'de Gezilecek Yerler

Mardin'de Gezilecek Yerler

Halkların ve dinlerin, Dicle’yle Fırat’ın buluşma noktası olan Mardin, kendine has evleri, harika yemekleri ve hoşgörülü insanlarıyla, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.

Benim kısıtlı zamanım var en güzel yerlerini gezmek istiyorum diyorsanız başlıyoruz;

MARDİN KASIMİYE MEDRESESİ

Eski Mardin’de bulunan bu medrese Artukoğulları zamanında yapılmaya başlanmış, Akkoyunlular zamanında tamamlanmıştır.

Medreseden içeri girdiğinizde karşı sağ çaprazda bir çeşme var. Bu çeşmenin adı Hayat Çeşmesi. Çeşme ana rahmini sembolize ediyor, akan su doğumu, döküldüğü yer gençliği.. Suyun dökülmesinden dolayı hafif dalgalıdır. Aynı gençlik zamanlarında insanların olduğu gibi… İnce uzun oluk olgunluğu ve oluğun sonundaki havuz, ölümü temsil eder.

MARDİN ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kaleye benzeyen görüntüsüyle hayli dikkat çekiyor. Eski şehir merkezinde bulunan Zinciriye Medrese ’sine merdivenli bir yoldan çıkıyorsunuz. Burası şehrin birçok yerini kuşbakışı görmenize olanak veriyor.

DARA ANTİK KENTİ

6. yy.’da Doğu Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını korumak için kurduğu, Mezopotamya’nın en önemli yerleşim bölgesidir. Mardin Oğuz Köyü civarında olan kentte, kayalara oyulmuş kiliseler, evler, kanallar ve sarnıçlar göreceksiniz. Burada eski bir zindan var. Aslında dışarıdan gayet normal bir evmiş gibi görünüyor. Ama içeri girip merdivenlerden inmeye başladığınızda, yüksek sütunları görüyorsunuz. Evet, burası bir zindan. Kimbilir nelere tanıklık etmiş, yüksek buz gibi sütunlarında hangi acıları hapsetmiştir.

MARDİN MİDYAT’TA GEZİLECEK YERLER

Midyat ve Mardin arası 67 km’dir. Burası için ayrıca 1 tam gün ayırmanızı tavsiye ederim. Bu bölgede Süryani nüfus çoğunluğu fazlaymış. Her yerde Süryani şarabı bulmanız mümkün. Ben aldım. Çokta beğendim. Kesinlikle almadan dönmeyin derim.

Aracımızı otogarın oradaki boş alana bıraktık. Zaten birilerine sorunca size direk orayı tarif ediyor.

Arabadan inip biraz yürümeye başlayınca bizi 2 tane erkek çocuğu karşıladı. Sorduğumuz yerlere bizi götürdüler. Ufak çaplı bilgiler verdiler. Tabiki de tur sonu ‘’ abla artık eve gitmemiz gerek hava karardı’’ dediler. Bizde harçlık  verdik.

MİDYAT KONUKEVİ

Sıla dizisinin çekildiği konakmış burası. En önemli turistik yer burası. İçeri girdikten sonra merdivenle yukarı çıkıyorsunuz. Hemen orada küçük bir dükkan var. ben oradaki abladan başımdaki örtüyü aldım. Kendisi hemen oracıkta kafanıza onu bağlıyor zaten. Kendinizi biran da oranın bir parçası gibi hissediyorsunuz. Hele ki birde uygun atmosfere uygun giyindiyseniz tamam. Ben buraların kızıyım moduna giriyorsunuz. En azından ben öyle oldum. Oradan çıktıktan sonra sokaklarda dolaştık. Midyat evleri mimarisiyle, atmosferiyle gerçekten büyülüyor.

MOR GABRİEL MANASTIRI

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Güngören köyü sınırlarındadır. 397 yılında Mor Şmuel ve Mor Şemun tarafından yaptırılan manastır, Roma İmparatorluğu’nun bağışlarıyla iyice gelişmiştir. Manastırı en dikkat çekici yeri, kesinlikle Theodora Kubbesi’dir. Manastırın içinde Meryemana Kilisesi ve değişik dönemlerde hayatını kaybetmiş azizlerin mezarları vardır.

Galeri

Burcu Mazlum

Burcu Mazlum

Yaşadığı Şehir: ANKARA Üyelik Tarihi: 29/11/2018

 

 

Yorum yapmak için giriş yapınız.